Kako pravilno prati teksas: Saveti za očuvanje boje i kvaliteta
Nema tog garderobera koji nema u sebi teksas. Farmerke, haljine, šortsevi, jakne ili košulje, teksas je visokokvalitetni materijal koji je univerzalan, i što se vremena i modnih trendova, ali i što se stilova tiče.
Ovo je praktičan, izrdržljiv materijal koji se lako stilizuje, ali isto tako, ako se nepravilno održava, brzo može da izgubi boju i formu.
U narednim redovima saznajte kako da nove ili postojeće stvari od teksasa perete kao na hemijskom čišćenju i kako da dugo sačuvate svoju teksas garderobu tako da izgleda kao tek kupljena.
1. Pranje novog teksasa
Ako ste tek kupili nove farmerke ili teksas jaknu i došao je red na prvo pranje, onda treba da znate da je ovo pranje drugačije od drugih. Uvek operite pre prvog nošenja jer novi teksas može ispuštati boju, posebno tamni modeli. Ovo pranje pomaže da se uklone boje koje se koriste u proizvodnom procesu.
Najvažnije je da prvo pranje ne bude u mašini za veš već na ruke, zato polako pripremite sve što vam je potrebno i samo strpljivo.
Evo kako ih pravilno oprati prvi put:
- Napunite mlaku vodu u dublju posudu
- U tu vodu razmutite čep tečnog deterdženta za pranje tamnog veša (nikad ne koristite praškasti deterdžent za teksas jer izbeljuje i ostavlja bele štrafte koje ne mogu da se uklone) i napravite penu
- U ovu vodu možete dodati i malo sode bikarbone i soli kako bi se boje na teksasu očuvale
- Okrenite nove farmerke, haljinu ili teksas šorts naopačke i potopite svuda ravnomerno
- Ostavite par minuta u toploj vodi da odstoji i da sav višak boje izađe
- Potom blagim pokretima protrljajte teksas deo po deo
- Ispretite više puta u toploj vodi
- Iscedite polako i protresite kako biste uklonili višak vode
Sušite nov teksas na prirodnom vazduhu, nikako u mašini za sušenje veša i uvek sušite u hladovini kako biste izbegli gubljenje boje.
2. Pranje i održavanje tamnog teksasa
Ako ovo nije prvo pranje a želite da vam teksas dugo zadrži tamnu i intenzivnu boju, onda mu treba posvetiti posebnu pažnju. Držite se sledećih saveta:
- Odvojite teksas tamne boje od druge odeće prilikom pranja: Teksas je oštar materijal i unutar veš mašine na sebe kupi sve sa drugih, mekših komada odeće, ali to ne zadržava. Osim što ćete sačuvati svoj teksas, sačuvaćete i drugu odeću, zato je najbolje da ih odvojite.
- Pranje naopako: Uvek okrenite teksas naopako pre pranja kako biste smanjili habanje i očuvali boju.
- Mlaka voda i blag deterdžent: Koristite deterdžent za tamnu odeću i ne stavljate omekšivač u teksas. Vlakna koja su isprepletana u teksas jaknama, farmerkama i haljinama, ne treba da se omekšavaju već da zadrže svoj oblik. Mnogo bolji metod jeste da u vodu stavite malo sode bikarbone i par kapi eteričnog ulja od eukaliptusa ili limuna, dobićete miris koji dugo traje i osvežava, ali ćete sačuvati formu svog teksasa.
- Ređe pranje: Tamni teksas ne morate prati nakon svakog nošenja. Ako nije vidljivo prljav, provetrite ga redovno ili koristite peglu na paru kako biste ubili bakterije i neprijatne mirise. Ovo ne znači da ne treba prati teksas, već da izbegavate često pranje i da koristite alternativne metode za sterilizaciju veša.
3. Pranje teksasa u veš mašini
Retko ko ima vremena za ručno pranje i pranje teksasa u veš mašini je najčešći izbor. Ako sumnjate da ćete ga oprati kao mašina, onda pratite određene korake prilikom pranja kako biste očuvali njegov kvalitet:
- Program za osetljivo pranje: Koristite programe za vunu i osetljive tkanine. Većina veš mašina ima program za delikatne tkanine koji smanjuje habanje i ima manji broj obrtaja prilikom pranja.
- Umerena temperatura: Perite teksas na 30-40°C. Više temperature mogu uzrokovati skupljanje i oštećenje vlakana. Baš zato što za teksas nije preporučena viša temperatura od navedene, zato se i preporučuje ručno pranje pre nego mašinsko.
- Minimalna količina deterdženta: Previše deterdženta može ostaviti tragove na teksasu i učiniti ga krutim, zato smanjite dozu i koristite samo blage i tečne varijante koje ne ostavljaju tragove.
- Blaga centrifuga: Postavite mašinu na nižu brzinu centrifuge kako biste izbegli gužvanje jer previše obrtaja može da napravi dosta nabora. Samim tim ti nabori prilikom sušenja blede tako da vam teksas može biti sa beličastim štraftama umesto ujednačene boje.
4. Održavanje teksasa između pranja
Kao što smo naveli, da bi teksas ostao svež, ne morate ga prati često. Pravilnim održavanjem i skladištenjem, smanjićete potrebu za čestim pranjem i produžiti vreme između pranja.
Proveravajte teksas odmah nakon skidanja sa sebe. Okačite na ofinger i ostavite na vazduhu, van ormara, najmanje nekoliko sati.
Ukoliko imate mrlju na tesasu, uklonite je blagim sapunom za fleke i dobro isperite taj deo, bez potrebe za pranjem čitavog komada.
Okrenite teksas naopačke i pospite po njemu malo sode bikarbone sa par kapi eteričnog ulja. Kad malo odstoji, dobro istresite sodu i prođite preko izokrenutog teksasa parom iz pegle ili paročistača.
Na ovaj način ćete ukloniti sve bakterije i neprijatne mirise bez potrebe za pranjem. Naravno, ostavite teksas na prirodnom vazduhu da se dobro osuši od pare pre nego što ga vratite u ormar.
5. Kako se pravilno suši teksas?
Osim pranja, pravilno sušenje je ključ za očuvanje oblika i veličine teksasa jer sušenje može da nanese ozbiljne promene na ovom materijalu.
Nakon pranja dobro istresite teksas da smanjite nabore koliko god je moguće. Imajte na umu da je taj oblik koji vidite nakon pranja, isti onaj koji ćete zateći nakon sušenja, tako da se potrduite da ostane što manje nabora.
Uvek sušite teksas okrenutim naopačke i postavite ga tako da visi na vešalici, ne kačite ga štipaljkama jer na tim mestima gde su bile zakačene može se pojaviti trag koji je teško ukloniti.
Sušite u hladovini, nikako u mašini za sušenje i nikako na suncu da ne bi izbledeo i da se vlakna ne bi ukrutila.
Probajte da sušite teksas u ravnom položaju i sa dovoljno mesta na sušilu, jer njemu treba više vazduha nego ostalim materijalima.
Zaključak
Pravilno pranje i održavanje teksasa omogućava da vaši omiljeni komadi ostanu kao novi dugi niz godina. Bez obzira na to da li se radi o novom teksasu, tamnim modelima ili pranju u veš mašini, ključ je u pažljivom odabiru programa, temperature i deterdženta, kao i u načinu na koji sušite svoje omiljene teksas stvari. Pratite ove savete i uživajte dugo u svom teksasu kao da je tek kupljen.